Jak vytápět, abychom ušetřili

21

LISTOPAD, 2017

Energie

Mezi měsíční výdaje, které zatěžují naši peněženku nejvíce řadíme hypotéku, popř. nájem apod. Málokdo si ovšem uvědomuje, že za energie a převážně za energii na vytápění v zimě vynaložíme také nemalou částku. Ušetřit lze několika způsoby a jedním z nich je bezpochyby správný výběr druhu vytápění. Top activa group Vám přináší shrnutí druhů vytápění a několik rad k ušetření.

Top activa group s.r.o.

Ne každý má možnost vybrat si libovolný druh vytápění, které současná doba nabízí. Víte ovšem jaké druhy vytápění vůbec jsou?

Relativně levným palivem je uhlí. Vzhledem k vysoké míře znečištění ovzduší je nutný moderní kotel na uhlí, jež splňuje podmínky pro emisní třídu 4. Tyto kotle produkují méně spalin než mnohé starší kotle na dřevo. Podobně je na tom dřevo, kterým se vytápí zejména v menších obcích a na vesnicích. I zde platí podmínka pořízení odpovídajícího kotle s emisními třídami 4 a 5. To samé platí i pro tzv. tuhá biopaliva (biomasu).
Mezi další zdroje tepla patří lehký topný olej (LTO), propan, zemní plyn, eletkřina, teplené čerpadlo či solární systém. U těchto zdrojů je nízká míra znečištění ovzduší, obsluha zařízení bývá komfortní a údržba je rovněž minimální.

Při výběru topného systému jsou nejdůležitější 4 kritéria.
Lokalita-plynové zdroje nelze umístit tam, kde není plyn rozvedený. Elektřinu zase není možné využít tam, kde je nedostatečné vedení (vesnice, malé obce, rekreační oblasti)
Provozní náklady-nejlevnější jsou tuhá paliva, zlatou střední cestu tvoří plynové zdroje a nejdráže vychází elektřina. Tepelná čerpadla a solární energie jsou levné, avšak nevýhodnou je vysoká pořizovací cena
Nároky na obsluhu-tuhá paliva bývají na obsluhu náročnější. Moderní kotle však disponují automatickým zásobníkem Náročnost údržby-moderní kotle zpravidla nevyžadují žádnou údržbu. Nejvíce práce je zpravidla spojeno s tuhými palivy

 

Pokud máte možnost tak dobře zvažte, které vytápění bude pro vaši nemovitost nejvhodnější

V případě změny topného systému nebo např. při stavbě nového objektu byste měli zvážit tyto 4 ukazatele a po poradě s odborníkem dobře zvolit. Pokud z nějakého důvodu nemůžete změnit svůj topný systém máme i pár rad na úsporu.

Regulace teploty v jednotlivých místností. Jiná teplota je potřeba v obývacím pokoji a jiná v ložnici. Není nutné, aby bylo ve všech místnostech stejně vytopeno. Regulaci dokáže provést každá kvalitní řídící jednotka, která odebere množství elektrické energie nutné pro požadované vytápění a ohřev vody.
Radiátory je vhodné osadit termostatickými hlavicemi a ventily, které ušetří dalších 5 až 10 % tepla. Investice do nich by se měly vrátit během 2 let, přičemž je lze instalovat na jakýkoliv typ radiátoru. Dalším šikovným zařízením je termostat, s nímž je možné nastavit požadovanou teplotu, kterou bude kotel udržovat. Dražší termostaty umožňují nastavení teploty pro různé časové úseky a dny.
V kombinaci s našimi dalšími tipy na úsporu to může ročně dělat zajímavou částku. Dalším typem úspory je kalkulace vašeho současného dodavatele a případná změna. S tím vám může pomoci některý z našich poradců. Kontaktujte 732 799 642.

Sídlo společnosti

Top activa group s.r.o.
IČ: 05074282   DIČ: CZ05074282
Křížovnická 86/6
110 00  Praha 1 - Staré Město

Naše společnost využívá projektu Evropské unie který je spolufinancovaný z evropského sociálního fondu "znovu do práce".

© 2017 Top activa group s.r.o.

Pin It on Pinterest

Share This