Jak je to doopravdy s elektromobily?

07

ŘÍJEN, 2017

Energie

Fenomén poslední doby jsou jednoznačně elektromobily. Informace o nich jsou ale mnohdy zkreslené a spousta lidí má tedy mylný dojem.
Top activa group Vám objasní některé mýty, které okolo elektromobilů panují.

Top activa group s.r.o.

S provozem elektromobilů si spotřebitelé často spojují různé limity, jako je krátká dojezdová vzdálenost, dlouhá doba dobíjení nebo řídká síť dobíjecích stanic. Dojezd vozů na elektřinu se ale za posledních pět let zdvojnásobil a do karet alternativním pohonům hraje i levnější provoz, který je podle odborníků klíčovou předností vozů na elektřinu. Zatímco před pěti lety elektromobily ujely na jedno dobití 100 až 150 kilometrů, dnes zvládnou kolem 200 až 300 kilometrů. Přibývá také veřejných míst, kde je možné elektromobily dobít.
Odpadá mnoho servisních a údržbových poplatků, od svíček až po nový výfuk. Co se týká provozních nákladů, jsou nižší, především pokud dobíjíte doma a máte přístup k nízké sazbě. Možnost ‚naplnit‘ si auto doma, velmi levně, je největší výhodou elektromobilů. U distribučních společností je možné vyjednat speciální sazbu pro elektromobily D27d, díky které proudí do zásuvek levnější elektřina osm hodin denně, a to vždy mezi šestou hodinou večer a osmou hodinou ráno.

Aby běžný elektromobil ujel 100 kilometrů, potřebuje v průměru kolem 15 kilowatthodin elektřiny.

Náklady na nabití vozu lze potom snadno odvodit z ceny, kterou uživatel platí svému dodavateli nebo na dobíjecí stanici. Nejdražší je nabíjení v rychlonabíjecích stanicích, kde je cena cca 10 korun za 1 kilowatthodinu, kdežto doma při správném tarifu to může být třetina.
V České republice v současné době funguje přes sto nabíječek, z toho víc než třicet jsou rychlonabíjecí stanice. Vůz v rychlonabíjecí stanici je připraven za 30 až 60 minut, naopak, z domácí zásuvky trvá dobití elektromobilu kolem 6 až 8 hodin.
Ačkoli se doba dojezdu prodlužuje a doba dobíjení zkracuje, limitem elektromobilů zůstává stále cena. Nejlevnější nové elektromobily lze pořídit za 600 tisíc korun. Nejběžnější modely stojí kolem milionu korun a vozy od Tesly začínají na částce kolem dvou milionů korun.

Pro pořízení elektromobilu, hrají nízké provozní náklady a úspora za palivo. Nevýhodou je stále poměrně dlouhé domácí nabíjení a pro někoho i stále malý dojezd 300 kilometrů. Je tedy potřeba si dobře vypočítat zda se Vám nákup elektromobilu vyplatí.

Sídlo společnosti

Top activa group s.r.o.
IČ: 05074282   DIČ: CZ05074282
Křížovnická 86/6
110 00  Praha 1 - Staré Město

Naše společnost využívá projektu Evropské unie který je spolufinancovaný z evropského sociálního fondu "znovu do práce".

© 2017 Top activa group s.r.o.

Pin It on Pinterest

Share This